Dergi Hakkında
Yayın Kurulu
Dergi Danışma Kurulu
Dergi Çalışma Grubu
Yazım Kuralları
Yayın Hak. Devir Formu
Online İşlemler
MEVZUAT VERİTABANI
En Son 9 Şubat 2008 Tarih ve 5735 Sayılı Kanunla Yapılan Anayasa Değişikliği Metne İşlenmiştir
ADLİ TIP DERGİSİ
Adli tıp alanında çeşitli araştırmalar, olgu bildirileri, değerlendirme ve derlemelerin yer aldığı Adli Tıp Dergisi Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanmaktadır. Her yıl 3 sayı olarak yayınlanan dergiye form doldurulup, gönderilmek suretiyle abone olunabileceği gibi istenen sayılar için sipariş de verilebilmektedir.

Adli Tıp Dergisi için siparişlerinizi +90 (212) 454 15 54 numaralı telefondan verebilirsiniz.
THE IMPORTANCE OF CRIME SCENE INVESTIGATION IN FIRE AND ARSON CASES [J For Med]
J For Med. 2001; 15(1): 73-83

THE IMPORTANCE OF CRIME SCENE INVESTIGATION IN FIRE AND ARSON CASES

Aysegul CAYMAZ1
Justice Ministry, Council of Forensic Medicine, Istanbul, Turkey

Yangın araştırmacıları, daima çözülmesi güç sorunlar ile karşılaşırlar. Bir yangının çık nedeninin belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri, olay yerinden deliller toplanmasıdır. Temel sorun, yangının kasıtlı olarak veya kaza sonucu çıkıp çıkmadığının kesinlik kazanmasıdır. Yangın sonucu tüm yanıcı maddeler kül olsa da bazı değerli ipuçlarını bulmak mümkündür. Yüksek olasılıkla en iyi deliller orijin civarında bulunabilir. Kundaklan kuşkuları var ise yangın bitiminden sonra derhal olay yeri incelenmelidir. Hiçbir şeye dokunmadan fotoğraflar çekilmeli, notlar alınmalı, kroki çizilmelidir. Hızlandırıcı koku; bulunan malzemelerden örnekler alınmalı ve bu örnekler hemen hava geçirmeyen kapla konulmalıdır. Sonuç olarak, araştırmanın amacı yangının kasıtlı olarak çıkartılıp çıkartılmadığının laboratuar analizleri ile de desteklenerek kanıtlanmasıdır.

Anahtar Kelimeler: Yangın, Kundaklama, Olay yeri incelemesi.


YANGIN VE KUNDAKLAMA OLAYLARINDA OLAY YERİ İNCELEMESİ VE ÖNEMİ

Aysegul CAYMAZ1
Justice Ministry, Council of Forensic Medicine, Istanbul, Turkey

Fires pose particularly knotty problems to the fire investigator. One of the most important factors in the successful resolution of a fire case is the ability to recover physical evidence from the fire scene. The basic determination to be made is whether the fire occurred accidentally or was intentionally set. Even though all the combustible material has been destroyed in a fire, there is still the possibility that valuable clue material can be collected. The best evidence and the highest probability that any will be found, centers around the area of the fire’s origin. It is important that the arson investigator begin examining the fire scene for signs c arson as soon as the fire has been extinguished. Before collecting or moving any device should be fully recorded in the notes and sketches, and photographed. Any porous materials that give off the scent of some accelerant should be sampled and the sample tightly packaged as quickly as possible. Airtight containers are must in the regard. In the final analysis, the proof of intent to set the fire is fundamental to the outcome < the investigation.

Keywords: Fire, Arson, Crime-scene investigation.


Aysegul CAYMAZ. YANGIN VE KUNDAKLAMA OLAYLARINDA OLAY YERİ İNCELEMESİ VE ÖNEMİ. J For Med. 2001; 15(1): 73-83


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar


BASILI KİTAPLAR
9. ULUSAL ADLİ TIP GÜNLERİ Paneller ve Poster Sunuları -
10. ULUSAL ADLİ TIP GÜNLERİ Paneller ve Poster Sunuları...