Dergi Hakkında
Yayın Kurulu
Dergi Danışma Kurulu
Yazım Kuralları
Yayın Hak. Devir Formu
Online İşlemler
MEVZUAT VERİTABANI
En Son 9 Şubat 2008 Tarih ve 5735 Sayılı Kanunla Yapılan Anayasa Değişikliği Metne İşlenmiştir
ADLİ TIP DERGİSİ
Adli tıp alanında çeşitli araştırmalar, olgu bildirileri, değerlendirme ve derlemelerin yer aldığı Adli Tıp Dergisi Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanmaktadır. Her yıl 3 sayı olarak yayınlanan dergiye form doldurulup, gönderilmek suretiyle abone olunabileceği gibi istenen sayılar için sipariş de verilebilmektedir.

Adli Tıp Dergisi için siparişlerinizi +90 (212) 454 15 54 numaralı telefondan verebilirsiniz.
Sürtünme Yolu ile Cinsel İstismar Sonrası Gebelik: Bir Ensest Olgusu [J For Med]
J For Med. 2016; 30(2): 180-185 | DOI: 10.5505/adlitip.2016.33154  

Sürtünme Yolu ile Cinsel İstismar Sonrası Gebelik: Bir Ensest Olgusu

Sait Sarıçiçek, Hasan Ağrıtmış
Adli Tıp Kurumu, İstanbul

Çocuğun cinsel istismarı, uzun yıllardır bilinen, dünya çapında gittikçe önemi artan bir konu olup çeşitli şekillerde görülebilmektedir. Vajinal penetrasyon olmadan interfemoral ilişki (genital sürtünme) şeklinde gerçekleştirilen istismarlar daha az sıklıkla ve interfemoral ilişki sonucu gebelik ise nadir olarak literatürde yer almaktadır. Aile içinden birinin istismarı gerçekleştirdiği ensest şeklinde bir interfemoral ilişki sonrası gebelik ise ulaşılan literatürde ülkemizde bulunamamıştır.
Olgumuz 12 yaşında kız çocuğu olup, 24 yaşında büyük erkek kardeşi tarafından vajinal penetrasyon olmadan genital sürtünme yolu ile istismara uğramıştır. Başka hiçbir cinsel ilişkisi olmayan ve bir daha da erkek kardeşi tarafından istismar edilmeyen mağdur çocuğun, olaydan yaklaşık altı ay sonra gebe olduğu anlaşılmıştır.
Elde edilen ve tartışılan veriler ışığında, cinsel istismar sonrası oluşan bir çocukluk çağı gebeliğinin ensest ilişki sonucu olabileceğinin düşünülmesi ve gebelik oluşumu için vajinal penetrasyon şeklinde ilişkinin şart olmadığının akılda tutulması gerektiği sonuçlarına varılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Ensest, gebelik, genital sürtünme, interfemoral koitus.


Pregnancy After Sexual Abuse by Rubbing: An Incest Case

Sait Sarıçiçek, Hasan Ağrıtmış
Council Of Forensic Medicine, İstanbul

Child sexual abuse is known for long times, it has become much more important worldwide and can be seen in different manners. Sexual abuses through genital rubbing (interfemoral coitus) without any vaginal penetration can be seen less frequently and pregnancy as a result of interfemoral coitus can
be seen rarely in the literature. In addition, pregnancy after interfemoral coitus occurring as an incest in which a family member commits the abuse could not be found in our country in the available literature.
Our present case was a 12-year old girl abused through interfemoral coitus without vaginal penetration by his older brother who was 24 years old. The victim girl who has not been abused by her brother again and had no other sexual intercourse was found to be pregnant approximately 6 months after the incident.
In the lights of the obtained and discussed data; it is concluded that a childhood pregnancy seen after an abuse incident may have occurred as a result of the incest and vaginal penetration is not essential for pregnancy should be always kept in mind.

Keywords: Incest, pregnancy, genital rubbing, interfemoral coitus.


Sait Sarıçiçek, Hasan Ağrıtmış. Pregnancy After Sexual Abuse by Rubbing: An Incest Case. J For Med. 2016; 30(2): 180-185

Sorumlu Yazar: Sait Sarıçiçek, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar


BASILI KİTAPLAR
9. ULUSAL ADLİ TIP GÜNLERİ Paneller ve Poster Sunuları -
10. ULUSAL ADLİ TIP GÜNLERİ Paneller ve Poster Sunuları...